A szلguldَk /100./

A száguldók /100./

Al-cádiyát c. szúra, mekkai

Verseinek száma: 11

Al-casr. szúra után nyilatkoztatott ki

    A Könyörületes és az Irgalmas Allah nevében  

 1/  A horkanva száguldókra,

 2/  a patájukkal szikrát csiholókra,

 3/  a reggel támadásra lendülőkre,

 4/  s eközben port kavarókra,

 5/  a középre hatolókra.

 6/  Az ember bizony hálátlan az o Urához.

 7/  S erre ő maga a tanú.

 8/  S erős benne a javak iránti szeretet.

 9/  Vajon nem tudja, mikor felfordíttatnak a sírok,

10/ és világosságra kerül az, ami a keblekben van?

11/ Azon a napon bizony az o Uruk ismerni fogja őket.

 

/1.v./ A Magasztos Allah ebben a versben a lovakra esküszik, midőn gyorsan vágtatnak, s hallatszik ziháló lélegzetük.

/2.v./ A lovak patája a sziklákhoz, kövekhez ütődik a rohanásuk során, s így szikrákat csiholnak.

/3.v./ A reggeli támadás idején. A Próféta (Allah dicsérje és üdvözítse) reggelente indította támadásait, s ha nem hallott imára hívást azon a reggelen, akkor elindította a támadást.

/4.v./ A lovak csatahelyén felverődő por.  

/5.v./ A lovak mindegyike a csatahely közepe felé törekszik. cAli bin Abí Tálib szerint ezen versekben nem lovakról lenne szó, hanem tevéről, tevékről. Ibn cAbbas  véleménye szerint viszont itt lovakról van szó. cAli  tudomást szerzett Ibn cAbbas nézetéről és így nyilatkozott: „A badr-i csata napján nem is volt nekünk lovunk. Ha volt is, csak kettő volt: az egyik Zubayr lova, a másik pedig Miqdad lova. Hogyan lehetnének hát ezek "horkanva száguldók"?” A "horkanva száguldók" alatt az cArafat-tól al-Muzdalifa-ig történő menetet kell érteni. Amikor pedig elérnek al-Muzdalifa-ba, tüzet gyújtanak.

Erre Ibn cAbbas kijelentette, hogy visszavonja álláspontját, s ő is azt fogja vallani, amit cAli. Allah lelje örömét bennük! Ibn Garír álláspontja szerint viszont ezek mégiscsak lovak.

/6.v./ Urának jótéteményeit tagadja. Al-Hassan itt megjegyzi, ez nem más, mint aki csak a sorscsapásokat számolja és elfeledkezik Allah őiránta gyakorolt jótéteményeiről.  

/7.v./ A hálátlanságra maga az ember a tanú.

/8.v./ A vagyon iránti vágy erős benne, vagy pedig a vagyon iránt érzett szeretete teszi fukarrá, zsugorivá és iriggyé. Valójában mindkettő igaz. Majd így szól a Magasztos Allah: A világtól való elfordulással, és a túlvilág iránti vágy felkeltésének szándékával: /9.v./ Kikerül belőle minden holt lélek.  

/10.v./ Ibn cAbbas és mások véleménye szerint is: kiderül, napfényre jut mindaz, amit a lelkük mélyén titkoltak.

/11.v./ Allah mindent tudni fog, amit tettek, s aszerint fogja jutalmazni őket, s a legkisebb mértékben sem lesz méltatlan  senkivel. Senki nem fog jogtalanságot szenvedni.