A fügefa /95./

 A fügefa /95./

 

At-Tsn c. szúra, mekkai

Verseinek száma: 8

Al-Bur»™ c. szúra után nyilatkoztatott ki

 

A könyörületes és irgalmas Allah nevében

 

1/      A fügefára és az olajfára.

2/      És a Sínai hegyre.

3/      És arra a biztonságos helyre.

4/      Az embert a legszebb alakban teremtettük.

5/      Aztán az alacsonyak legalacsonyabbikává vetettük vissza.

6/      Kivéve azokat, akik hisznek, s jótetteket cselekszenek. Nekik vég nélküli jutalom lesz az osztályrészük.

7/      Mi az hát ezek után még, ami arra ösztökélhet, hogy hazugságnak tartsd az ítéletet?

8/      Vajon nem Allah-e a legbölcsebb ítélkezo?

 

Malik és Šuzba jegyezte fel al-Bara' bin zLzib-ra való hivatkozással: „A Próféta (Allah dicsérje és üdvözítse) utazásai során a két rakza egyikében a fügefára és az olajfára kezdetű szúrát szokta volt recitálni. Senkit sem hallottam, aki szebben recitált volna tőle.”

/1-3.v./ A fügefa és az olajfa egy helyre utalnak, ez pedig Jeruzsálem /bayt al-maqdis/. Az a város, melyben Allah küldetéssel bízta meg Jézust /z?sa/ (béke reá). Az ezután következő utalás pedig Sína hegyére történik. Ez pedig az a hely, ahol Allah beszélt zImran fiával, Mózessel /M»sa bin zImran/ (béke reá). A 3. utalás pedig Mekkára vonatkozik. Az a város, mely az odaérkezőnek biztonságot nyújt. Továbbá ez az a hely, ahol a Próféta (Allah dicsérje és üdvözítse) küldetését megkapta. Azt mondták, hogy a Tóra végén említik ezt a 3. helyet: „Eljött az Isten Sína hegyéről, ahol az Isten beszélgetett zImran fia Mózessel. Šazir-tól jött, vagyis bayt al-maqdis hegyéről, ahol az Isten a küldetést adta Jézusnak (Allah dicsérje és üdvözítse). Bemutatkozott Tórán hegyeiről, vagyis Mekka hegyeit érti, ahol Mu›ammad Próféta (Allah dicsérje és üdvözítse) küldött lett.” Tehát sorban, idő szerint említette, ezért esküdött a nemesre, utána a még nemesebbre és a végén a legnemesebbre.

/4.v./ Erre esküszik a Magasztos, vagyis a legszebb képet választotta az ember számára. Egyenes tartású alakot, arányos végtagokkal.

/5.v./ Azaz vissza a Tűzbe, ha nem engedelmeskedik Allahnak és nem követi a Prófétát.

/6.v./ Azt mondta néhány magyarázó, hogy az "alacsonyak legalacsonyabbika" alatt az idős kort érti, de ez nem helyes. Ha igaz lenne, akkor a jó hívők nem érnék el azt az idős kort. De amit már említettünk, az volt a jó. Vagyis "a Pokolban lesz", amennyiben nem engedelmeskedik Allah parancsainak, és nem követi a Prófétáit. Ez olyan, mint ahogy a Magasztos Allah említi más helyen: „Az időre. Bizony az ember kárvallott lesz. Kivéve azokat, akik hisznek, és jótetteket cselekszenek…” [CIII:1-3.]

„Nekik vég nélküli jutalom lesz az osztályrészük” Nem hiányos.

/7.v./ Te, Ádám fia! „Mi az hát ezek után még, ami arra ösztökélt, hogy hazugságnak tartsd az ítéletet?” Holott megismerted a kezdetet, és tudott dolog, hogy az, aki képes volt a teremtés elkezdésére, az képes azt megismételni az első módon. Mi az hát, ami arra vitt téged, hogy mindezt megtagadd, holott az egész dolog ismert volt előtted? A megszólított e beszéd során a meghazudtoló ember.

/8.v./ Vajon nem Ő a legbölcsebb, aki nem követ el jogtalanságot egyik szolgájával sem? Aki nem zsarnokoskodik a hívőkkel, s igazságot szolgáltat a sértettnek, azzal szemben, aki őt az evilágon jogtalanul bántalmazta. Ab» Hurayra közlésében maradt ránk a következő hagyomány: „Ha valaki közületek e szúrát recitálja, s a végére ér, mondja ezt: „De igen, s erre mi magunk vagyunk a tanúk.” /bala wa inna zala dalika min aš-šahidsn/